می‌خوام نویسنده بشم

مطمئناً برای شما هم پیش آمده که متنی بنویسید و بعد از منقلب شدن حالتان شگفت زده شوید یا بخواهید چیزی که توی ذهنتان هست را روی کاغذ بیاورید اما نتوانید و یا احساس کنید نوشتن سر کِیفتان می‌آورد و حقایقی در رابطه با خودتان کشف می‌کنید و یا از آن دسته آدم‌هایی باشید که به دلیل ماندگاری نتیجه کارشان و یا رساندن صدای خاص خودشان به دیگران دنبال نویسنده شدن هستید.

مسلم است که اگر غیر از این بود اکنون، اینجا و در حال خواندن این متن نبودید. پیش از نشان دادن راه و چاه و پاسخگویی به سؤالات بی انتهای علاقه‌مندان به این حوزه و نشاندنتان پشت نیمکت‌های کلاس، درس لازم می‌دانم توضیحاتی مختصر ارائه کنم.

اینجانب به هیچ عنوان مدعی نیستم که مدرس نویسندگی‌ام اما علاقه‌مند به نویسندگی و راغب به اشتراک گذاری آموخته‌هایم برای پیشبرد اهداف و امیال افرادی‌ام که به قدرت قلم باور دارند.

قدم گذاشتن در این مسیر شاید به ظاهر سهل باشد اما ماندن و استمرار نه. نویسندگی یعنی صرف وقت بسیار برای مطالعه، نوشتن، تحقیق، بازنویسی، ایده یابی و تمام نکاتی که باعث می‌شود اثرتان رنگ تکرار به خود نگیرد.

نویسندگی صرفاً به حرکت درآوردن قلم روی کاغذ نیست بلکه متشکل از قدرت استدلال، تجزیه و تحلیل، نکته سنجی، داستان پردازی، پندآموزی، روایت گری و … صدها توانایی دیگر گره خورده به هم است. رؤیا پردازی صرف در مورد نتیجه کار، معروفیت و کسب درآمد بالا در چند سال اول راه، شما را به جایی نمی‌رساند و صرفاً پس از مدتی با مواجه شدن با حقیقت این دنیا صرفاً سرخورده خواهید شد.

از جهتی نیز نویسندگی هیچ ارتباطی با باور غلط رایج که صرفاً استعدادی ذاتی است، ندارد. نویسندگی مهارتی اکتسابی است که با ممارست به دست می‌آید. چه فراوان‌اند نویسندگانی که به رغم استعداد کمی که در ابتدا داشتند اما به نتایج درخشانی دست یافتند و در مقابل افرادی قرار دارند که با استعداد بالا کاری از پیش نبردند.

در این باره رابرت پنجلی نویسنده مطرح آمریکایی می‌گوید:

پانزده سال طول کشید تا بفهمم استعداد نوشتن ندارم، اما دیگر نتوانستم این کار را رها کنم چون بیش از حد معروف شده بودم.

پس بهتر است باورهای غلطی که شما را از انجام کار موردعلاقه‌تان منع می‌کند و یا ساده‌انگارانه شما را به سمت کم کاری سوق می‌دهد که اراده انجامش را ندارید دست بکشید و اگر برای ورود به دنیای شیرین نویسندگی مصمم هستید، همین حالا پاشنه‌هایتان را ور بکشید.

مطالب آموزشی مرتبط  به طور متناوب در این صفحه اضافه خواهد شد و مطالب قبلی نیز پیوسته به روز می‌گردد. امید است با به کار بستن ترفندها و آموزه‌ها، بتوانم کمکی هرچند خرد به رشد قلمتان بکنم.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *