فرزندخوانده

در ذات همه ی ما تمایل به مراقبت و حمایت وجود دارد. نمونه بارز آن همین نگه داری از گل ها، حیوانات خانگی یا فرزندان است. انسان ها در سنین و شرایط مختلفی این نیاز را در خود احساس می کنند تا باید توسط چتری حمایتی برای سایرین، تغییری در زندگیشان لحاظ کنند. غیر مستقیم خود را در شرایط مختلف محک می زنند و مسیر تکامل فردی را می پیماندند.

حال بچه ها هم تا امروز بیشترین سهم را در این مقوله به خود اختصاص داده اند. هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که لبخند کودکان و بازی و شیطنت هایشان دلش را نلرزانده است. تنها ترس از پذیرش مسئولیت و نداشتن شرایط مساعد مانع فرزندآوری آن ها می گردد. البته در این میان افرادی هم هستند که دنیا را جایی مناسب برای دعوت دیگری نمی دانند که نظر آن ها بسی محترم است.

همیشه برعهده گرفتن سرپرستی فرزند را امری زیبا می دانستم. نگاهم به والدینی که علی رغم عدم امکان بارداری، این اقدام را انجام می دهند نیز بسیار تحسین برانگیز بود. متاسفانه هنوز جامعه آن طور که باید این مسئله را نپذیرفته و گاهاً واکنش هایی منجر به آزار والدین و کودک می شود که خود نیز یکی از دلایلی است که موجب می شود زوجین به این اقدام تن ندهند. البته خوشبختانه در سال های اخیر فرهنگ سازی خوبی در این زمینه صورت گرفته و این امید است که در ازمان آتی به کلی این معضل ریشه کن شود.

در سطور زیرین کمی در رابطه با شرایط فرزند خواندگی دقیق تر می شوم تا بدین وسیله شاید تلنگری در ذهن بیدار مهربانان این دیار بزنم به این امید که گره ای از کودک بدسرپرست یا بی سرپرست باز کنید.

به طور کلی فرزندخوانده به سه گروه زیر اعطا می شود:

  1. زوجی بدون فرزند و با طول بیش از پنج سال زندگی مشترک (اولویت اول)

  2. زوجی با یک فرزند که به عللی دارای فرزند دوم نمی شوند (اولویت دوم)

  3. زن یا دختر مجرد واجد شرایط ( اولویت سوم)

فرزند خوانده صرفاً از طریق سازمان بهزیستی پس از بررسی های مکرر به افراد واجد شرایط اعطا می شود. این شرایط به گونه ای تنظیم شده تا فقط زوجینی بتوانند صاحب فرزند خوانده شوند که بتوانند آینده ی کودک را در حد قابل قبولی تامین کنند. آینده ی کودک صرفا شامل موارد مالی نشده و داشتن محیطی امن و رفتار معقولانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرپرستی کودکانی به زوجین متقاضی واگذار خواهد شد که والدین یا جد پدری او در قید حیات نباشد و تمامی تلاش ها برای یافتن والدین کودک بی نتیجه مانده باشد. صلاحیت اخلاقی، تمکن مالی، شرایط سنی، عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر، عدم ابتلا به بیماری صعب العلاج و ایرانی و مقیم ایران بودن از سایر شرایط اعطای سرپرستی است.

پس از احراز این شرایط از طریق کمیته ی مربوطه، درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت صلاحدید در لیست نوبت قرار خواهید گرفت. با فرارسیدن نوبت به جهت انتخاب کودک به شیرخوارگاه معرفی خواهید شد.

به جهت قانونی کردن این فرآیند، مابقی امور از طریق دادگاه پیگیری خواهد شد و مهلتی شش ماهه برای اثبات صلاحیت خود دارید. در طی این مدت با بازدیدها و بررسی های صورت گرفته از طریق بازرسان، عملکردتان ارزیابی می شود و اگر موفق به کسب استانداردهای لازم شده باشید، به شما تبریک می گویم. فرزندخوانده به صورت دائمی به شما اعطا می شود.

حال باید مراحل انتهایی این هفت خوان رستم را بپیمایید. برای دریافت شناسنامه فرزندتان اقدام کنید و به جهت تضمین آینده ی مالی او، یک سوم اموال شما به او ارث خواهد رسید.

حال با خیالی آسوده می توانید خود را پدر و مادر فرزندتان بدانید. البته این بدین معنی تداعی نمی شود که دیگر نظارتی صورت نمی گیرد. در صورت تشخیص عدم صلاحیت شما، از دست دادن استطاعت مالی و یا از شوربختیتان اگر والدین حقیقی او یافت شوند و مشخص شود حکم دادگاه به درستی صادر نشده، حکم سرپرستی شما باطل خواهد شد.  این همان معضلی است که همیشه دل های این قبیل والدین را به لرزه می اندازد.

امید است که راه رحمدلانی چون شما روز به روز هموارتر گردد. این خاک پر از کودکانیست که نگاه معصومشان به دنبال آغوشی است تا مامنی باشد برای بی کسی شان، شانه ای باشد برای تکیه گاهشان و کلامی باشد برای روح لطیفشان.

کاش بیاییم آینده مان را در آینده شان گره بزنیم.

این دنیا به اندازه ی کافی کودک دارد؛ مسئولیت یکی را بپذیر.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *