مقایسه مخرب نویسندگان تازه کار

همه‌ی ما از کودکی داستان‌های فراوانی شنیده‌ایم و زمانی که به مهارت خواندن دست یافتیم، به تدریج داستان‌های متفاوتی خواندیم. معمولاً کتاب‌ها یا بر اساس شناخت ما از علایق خودمان یا بر اساس نیاز و یا به پیشنهاد اطرافیان انتخاب شده است.

در ادبیات داستانی تعدادی از کتاب‌ها هستند که به دلیل قدمتشان، نام نویسنده و بیشتر بر اساس معیارهای لازم برای ارزش گذاری یک کتاب خوب، همیشه در صدر جدول پرفروش‌ها قرار می‌گیرند.

نویسندگان برای یادگیری اصول داستان نویسی و آشنایی با نثری خوب، عمدتاً به سراغ این کتاب‌ها می‌روند. خواندن آثار شاخص ادبیات داستانی برای نویسندگان تازه کار بسیار مثمر ثمر است اما اشکال کار جایی است که نویسندگان مبتدی نوشته‌هایشان را با این آثار مقایسه می‌کنند و آن وقت دست به خود تخریبی می‌زنند. تصور می‌کنند هرگز نمی‌توانند چنین داستان‌هایی بنویسند، سطح کارشان خیلی پایین است و فکر می‌کنند اصلاً استعداد نویسندگی ندارند.

این مقایسه یک مقایسه سطحی و فوق‌العاده ویران‌گر است چرا که همه‌ی نویسندگان روزی از صفر شروع کرده‌اند. هیچ‌کس از ابتدا بر تمامی اصول نویسندگی مسلط نبوده و نوشته‌هایش همیشه مورد تحسین و توجه قرار نگرفته است.

این آثار پرفروش و شاخص حاصل سال‌ها تجربه و تحقیق و تمرین است. هیچ‌کس نه نویسنده زاده می‌شود و نه یک شبه نویسنده می‌شود. بلکه استمرار برای نیل به مقصود باعث می‌شود به تدریج رشد کنند و سرانجام در دنیای نویسندگی حرفی برای گفتن داشته باشند.

قطعاً هر نویسنده مطرح، آثار متفاوتی داشته که آن‌هایی که ضعیف بوده‌اند در این دنیای بی کران کتاب‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند و فقط آن‌هایی که ارزش ماندگاری داشته‌اند نسل به نسل دست به دست شده‌اند.

برای اینکه بهتر با هر نویسنده و روند پیشرفت او آشنا شوید بهتر است به مطالعه زندگی نامه و تمامی آثار او بپردازید. به طور مثال جورج اورول نویسنده مطرح کتاب‌های قلعه حیوانات و ۱۹۸۴، اولین اثر خود به نام آس و پاس در پاریس و لندن را در سال ۱۹۳۳ به چاپ رساند. پس از آن ۶ داستان دیگر در سال‌های بعد منتشر کرد اما در سال ۱۹۴۵ یعنی ۱۲ سال پس از چاپ اولین کتابش، توانست کتاب مزرعه حیوانات را منتشر کند و پس از گذشت ۴ سال بعد، آخرین کتاب خود یعنی کتاب ۱۹۸۴ را به چاپ برساند.

حال اشتباه نویسنده تازه کار این است که فقط دو داستان مطرح این نویسنده را می‌خواند و آثار خود را با او مقایسه می‌کند. اما باید بداند قطعاً جورج اورول سال‌ها پیش از انتشار اولین کتابش نیز در حال مطالعه و نوشتن بوده است.

این روزها با گسترش علم و فناوری و ظهور هزاران نویسنده و مشتاق به قلم، کسب اعتبار و بیان حرفی نو، کاری بسیار دشوار است اما باید بدانید اگر شما در این راه مصمم باشید هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی پیشرفت شما را بگیرد و بالاخره خواهید توانست صدای منحصر به فرد خودتان را به گوش دیگران برسانید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *