مجنون جمع‌آوری کتاب

مجنون جمع‌آوری کتاب به افرادی گفته می‌شود که صرفاً عطش خرید کتاب دارند بی‌آنکه آن را مطالعه کنند. این قبیل افراد برای داشتن کتاب احساس نیاز می‌کنند اما اغلب موفق به خواندن آن نمی‌شوند.
این نتیجه می‌تواند ناشی از یک رفتار شتاب‌زده بدون توجه به توانایی و گرایش‌های فردی باشد. افرادی که بیشتر از داشتن کتابخانهٔ بزرگ لذت می‌برند، تسلیم لیست کتاب‌های پرفروش و روش‌های بازاریابی می‌شوند که القا می‌کند باید در عمرتان این کتاب‌ها را بخوانید یا کتاب‌ها را صرفاً برای خودنمایی تهیه می‌کنند و آگاهانه از سایر فواید کتاب چشم‌پوشی می‌کنند و فقط به ژست کتاب‌خوانی اکتفا می‌کنند.
خوب است یادآوری کنم برای چاپ هر کتاب کاغذی کمر درختی شکسته می‌شود که آرزوی حیات داشت. یقیناً درختان برخلاف میلشان سلاخی می‌شوند و کمترین کاری که می‌توانیم برای جبران این بی‌مهری به طبیعت کنیم خواندن آن کتاب‌ها است. پس کتاب‌هایی را بخرید که بالقطع قصد خواندن آن‌ها را دارید و شخصاً به آن‌ها علاقه‌مندید، نه به‌واسطه تعریف و تمجیدات فردی دیگر یا بر اساس لیست پرفروش‌ترین کتاب‌ها یا تکمیل مجموعه‌تان.
در دنیا بی‌نهایت کتاب وجود دارد که هر رزوه بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. باتوجه‌به امکانات و عمر محدود ما هرگز قادر نخواهیم بود تمامی آن‌ها را جمع‌آوری و مطالعه کنیم. بهتر است لیست مخصوص به خودمان را تهیه کنیم و پس از محرز شدن ثابت‌قدم بودنمان در مسیر مطالعه، اقدام به خرید کتاب‌های بعدی کنیم.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *