لیستی از امور

برای یادگیری نویسندگی در چند دورهٔ مختلف شرکت کرده بودم و به طبع باید تمریناتی را که ارائه می‌شد انجام می‌دادم. گاهی اوقات به دلیل ضیق وقت و یا دشوار بودن تمرین انجام آن را به زمان دیگری موکول می‌کردم یا به کلی کاری را از یاد می‌بردم.

به توصیهٔ استادم از شب قبل کارهای روز بعد را لیست کردم و بعد از گذشت چند روز شاهد پیشرفت حیرت انگیزم شدم. درست است که معمولاً هر روز تعدادی کار انجام نشده در لیستم باقی می‌ماند اما کارایی‌ام نسبت به هفته‌های قبل به طرز چشمگیری بالا رفته بود. این لیست باعث شده بود کارها اگر به روز بعد هم موکول شوند اما هیچ‌وقت فراموش نشوند. این تجربه باعث شد تا برای سایر امور شخصی‌ام نیز لیستی تهیه کنم تا از فراموشی یا سهل انگاری در امان باشم.

وقتی لیستی از کارها پیش رویتان است خودتان را ملزم به انجام آن می‌دانید و بعد با انجام دادن هر کار و خط کشیدن روی آن، حس آسودگی خاطر باعث می‌شود برای انجام سایر امور نیز تشویق شوید و در پایان روز با دیدن آن، رضایت خاطری به جهت پیشرفت و استفادهٔ بهینه از وقت داشته باشید. فقط این نکته حائز اهمیت است که باید به توانایی خود واقف باشید. نوشتن لیست بلند بالایی که نه در یک شبانه روز می‌گنجد و نه از عهده شما برمی‌آید فقط عزت نفستان را از بین می‌برد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *