رویا، آرزو و هدف

همه ی ما در ازمنه مختلف زندگیمان رویاهای متفاوتی را در ذهن پرورانده ایم. گاهی به علت سهل الوصول بودن، دیری نینجامیده که رنگ تحقق گرفته اند و در مواردی با گذشت زمان، کمی موشکافانه تر آن را مورد بررسی قرار داده ایم و از آن صرف نظر کردیم. جایشان را با رویای دیگری پر کردیم و چه بسا به خاطر هم نمی آوریم که روزی در آرزوی تحقق آن می سوختیم.

بالقطع هم اکنون رویاهایی در ذهنتان وجود دارد. رویا صرفاً حس شیرین دستیابی به اهداف را قابل لمس می کند. در رویا نیاز به هیچ تحرکی از سوی شما نیست. می توانید در حالی که بر روی مبل اتاق پذیرایی تان لم داده اید، لذت داشتن هرآنچه را می خواهید بچشید. سالیانی طویل به رویایتان پر و بال دهید اما هیچگاه برای به پرواز درآوردن آن اقدامی نکنید.

رویا از تمایلات و اندیشه های آدمی سرچشمه می گیرد و بی شک گاهاً می تواند شامل خواسته های غلط یا تصمیمات نادرست باشد که به جای حرکت در مسیر خوشبختی، شما را در دریای مواج و پرتلاطم زندگی رها سازد. رویاهایِ دست نیافتنیِ رنگارنگ فقط در ذهن زیبا هستند و مواجه شدن با واقعیت زندگی برای انسان رویاپرداز بسیار ویران گر است.

اما داشتن آرزو می تواند مسبب تحرک باشد. زمانی که عمیقاً خواستار دستیابی به چیزی باشیم، ذهن می تواند آن را به هدف تبدیل کند. البته در موارد بسیاری انسان آرزوی داشتن کسی یا چیزی را عمیقاً دارد اما اراده ی دستیابی به آن را ندارد و در نتیجه در همین مرحله متوقف می شود.

هدف برخلاف رویا و آرزو مستلزم برنامه ریزی و تلاش است. هدف ها امور ضروری برای دستیابی به نیاز ما را پی ریزی می کنند. ما زمانی هدفی را برمی گزینیم که باور داشته باشیم به آن خواهیم رسید. در تمام طول عمر می توانیم رویا پردازی کنیم و به لیست آرزوهایمان بیفزاییم اما اهداف در هر زمانی قابل دستیابی نیستند.

گاهی چشم پوشی از فرصت ها و عدم استعدادیابی درست و بی توجهی به امکانات و مهارت ها فرصت به وجود آمده برای قدم گذاشتن در مسیری که می توانست موفقیت را در پی داشته باشد از ما می رباید. این مقوله ای است که تا حد زیادی آگاهی خانواده و آینده نگری را می طلبد.

قدرت شگفت انگیز نیروهای خلاق و استعدادهای نهفته آدمی هنگامی آشکار می شود که نیازی حیاتی، تواناییهای او را به فعالیت وادارد و کشش آرزویی، سراپای وجودش را به جنب و جوش درآورد.

آبراهام لینکلن

خوب است ابتدای کار لیستی از آرزوهای خود تهیه کنید. به ابعاد مختلف هریک از آن ها به صورت تفصیلی بنگرید. بدین معنی که پاسخ روشنی برای موارد زیر بیابید.

  1. برای دستیابی به این آرزو چه بهایی لازم است بپردازم؟

  2. امکانات من در چه حدی است؟

  3. هدف من از دستیابی به آن چیست؟

  4. ماحصل این آرزو تا چه اندازه به نفع من است؟

  5. ماحصل دریافتی، ارزش زمان و هزینه مورد نیاز این کار را دارد؟

لطفاً کاملاً با خودتان در پاسخگویی صادق باشید. با صرف وقت برای دستیابی به آرزویی محال، فرصت دستیابی به آرزوهای دیگر نیز از بین میرود.

 

از دست دادن امیدی پوچ و محال، خود موفقیت و پیشرفتی بزرگ است.

ویلیام شکسپیر

حال که لیستتان را کمی سبک کرده اید، به اولویت بندی اهداف بپردازید. آن هدفی که راه رسیدن به آن را هموارتر می بینید برگزینید و دست به کار شوید. بهتر است برای هر هدف مدت زمان مشخصی را اختصاص دهید و خود را ملزم بدانید که در آن بازه زمانی به هدفتان جامع عمل بپوشانید.

اهدافی که نیازمند صرف انرژی بیشتر و زمان طولانی تری برای تحقق هستند را به چند خرده هدف تبدیل کنید. به صورت پله پله گام بردارید و به موفقیت های کوچک قانع باشید. خوب است این را آویزه ی گوشتان کنید که راه صد ساله را یک شبه نمی توان طی کرد.

پس از انتخاب هدف برای اینکه راحت تر بتوانید به خواسته دلتان برسید باید تغییراتی در سبک زندگیتان بدهید. ورزش کردن مداوم، مطالعه کافی، تغذیه مناسب و… تاثیر مستقیمی بر زندگی شما دارد. تنظیم برنامه ی نیز خواب یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند زمان بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. سعی کنید شب ها زودتر به خواب بروید تا سحرخیزتر باشید. در ساعات اولیه ی صبح عوامل حواس پرتی به کمترین میزان می رسند. به علاوه پس از یک خواب کافی، در ساعات ابتدایی روز انرژی بیشتری برای انجام کارها وجود دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عوامل حواس پرتی دقیقاً چه مواردی هستند. شبکه های اجتماعی، تلویزیون، تماس های تلفنی و معاشرت با اعضای خانواده و… همگی از عوامل حواس پرتی به شمار می روند که به راحتی می توانند تمرکز شما را بهم بریزند و آنگاه دیگر به درستی قادر به انجام امورات خود نخواهید بود.

اگر می خواهید زندگی شاد داشته باشید، آن را به یک هدف گره بزنید، نه به مردم یا اشیاء.

آلبرت انیشتین

بهتر است لیستی از کارهایی که باعث اتلاف وقتتان می شود تهیه کنید. با عمیق تر شدن در این موضوع، می توانید زمان قابل توجهی را به زندگیتان بازگردانید که می توان از آن در جهت پیشبرد اهدافتان بهره جویید.

و در آخر این نکته حائز اهمیت است که هیچ کس جز شما نمی تواند بیشترین کمک را به خودتان بکند. دیگران می توانند مسیر دستیابی را قدری آسانتر کنند اما بار اصلی بر دوش شماست. این کنجکاوی و میل پیشرفت است که باعث استمرارتان در این مسیر می شود. به محض از بین رفتن انگیزه، هدف نیز از دست خواهد رفت زیرا رویا پردازی بسیار آسان تر از انجام کار است.

هرگاه دلسرد شدید یا تردید به سراغتان آمد کافی است نگاهی به لیست دلایل علاقه مندی تان بیندازید. انگیزه دوباره به شما باز خواهد گشت و مرور آن ها سوخت مناسب برای ادامه راه را فراهم خواهد کرد.

۲ دیدگاه در “رویا، آرزو و هدف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *