اهمیت مهارت گوش دادن برای یک نویسنده

یک نویسنده علاوه بر مطالعه، تمرین نوشتن، شرکت در کلاس‌های آموزشی و راهکارهایی که موجب ترقی او می‌شود باید شنونده خوبی نیز باشد.

اغلب افراد هنگام گفت‌وگو در عوض اینکه به صحبت‌های طرف مقابل توجه کنند در فکر یافتن پاسخ هستند. بی آنکه بخواهند ابتدا تمام حواس خود را منعطف به عرایض گوینده کنند بیشتر در این فکرند تا فقط حرفی در جواب به او بیابند.

حال نویسنده تازه کار هم از این خصلت همگانی عاری نیست. اما لازم است که خوب گوش دادن را فرا بگیرد. زیرا با کمی دانش به راحتی می‌تواند از بین صحبت‌های طرف مقابل متوجه صحت و یا سقم ماجرا شود، متوجه ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل شود، از بین صحبت‌ها دیالوگ مناسب شخصیت‌هایش را بیابد، سوژه داستان نویسی و یا صحنه پردازی پیدا کند، متوجه نیاز و کمبود جامعه هدفش بشود و ارتباطات خود را قوی‌تر کند.

 راهکارهای تقویت مهارت گوش دادن

حفظ ارتباط چشمی

در حین شنیدن از او رو برنگردانید. مدام به وسایل اطرافتان یا دوردست زل نزنید چون شاید این احساس به او دست بدهد که از شنیدن حرف‌هایش خسته شده‌اید. البته نباید با زل زدن مداوم نیز او را معذب کنید.

 

تأیید کنید

در مواقعی که با او موافق هستید این موافقت و هم دلی را نشان دهید تا بهتر بتواند به صحبت‌هایش ادامه دهد.

صبور باشید

به گوینده فرصت دهید تا به طور کامل موضوع را شرح دهد، میان حرف‌هایش نپرید حتی اگر می‌دانید چه چیزی می‌خواهد بگوید یا دچار اشتباه شده است. صبر کنید و پس از اتمام صحبت‌های او شما صحبت کنید.

 

 

توجه به نشانه‌ها و حالات رفتاری

علاوه بر حفظ ارتباط چشمی باید به حالات صورت، بدن و احساسات طرف مقابل نیز توجه داشته باشید. گاهی این نشانه‌ها در لحن و فرایند پاسخگویی شما تغییر ایجاد می‌کند.

 

سکوت را نشکنید

به محض برقراری سکوت سعی نکنید پشت تریبون بایستید و برای او صحبت کنید. گاهی چند لحظه سکوت برای گوینده نیاز است تا به افکارش جهت دهد، موردی را به یاد بیاورد یا بر تردیدهایش برای بیان تمام حقیقت پایان بدهد.

متعصب نباشید

اگر صحبت‌های طرف مقابل برخلاف عقاید و علایق شما است لزومی ندارد فوراً واکنش نشان دهید و متعصبانه با او برخورد کنید. سعی کنید بی طرف باشید و حواستان به اصل حرف گوینده باشد و تا جایی که احساس کردید قطعاً توهینی به شخص شما نمی‌شود، سکوت اختیار کنید.

پیش داوری را کنار بگذارید

هرچه قدر هم که از مورد مکالمه و یا گذشته و عملکرد طرف مقابلتان اطلاع داشته باشید اما سعی کنید بدون پیش داوری به حرف‌هایش گوش کنید. شاید با استدلالی جدید قانع شدید و در انتهای بحث متوجه قضاوت نادرست خود شوید.

پرهیز از چند کاری

از انجام کارهای دیگر مانند آشپزی، نظافت یا سایر امور در حین گوش دادن بپرهیزید. به طرف مقابل نشان دهید که حرف‌هایش ارزش صرف وقت را دارد و حاضرید دقایقی در کنارش بنشینید. به علاوه در این حالت تمرکز خودتان نیز افزایش می‌یابد.

یادداشت برداری

گاهی برای درک بهتر یک گفتگو و پیش از اظهار نظر لازم است تا نکته برداری کنید. پس بهتر است کاغذ و قلمی جلوی دستتان بگذارید و آنچه را که لازم است یادداشت کنید. در این حالت طرف مقابل راحت‌تر می‌تواند به شما اعتماد کند چون توجه شما را دریافت کرده و شاید دوست داشته باشد بیش از آنچه که از ابتدا در نظر داشته با شما صحبت کند.

البته هر گفت و گویی نیاز به این همه وقت و توجه شما ندارد. اغلب ما در طول روز برای تکرار مسائل و اتفاقاتی وقت می‌گذاریم که هیچ ارزشی ندارند. اطرافیان از شما مشارکت می‌خواهند اما این شما هستید که باید بدانید ذهنتان نباید با چنین مسائلی مغشوش شود. پس خودتان را با این فکر که شاید از این گفت‌وگو هم بتوانید نکته‌ای بیرون بکشید فریب ندهید و بهتر است بین زمان‌هایی که لازم است خوب گوش دهید و یا صرفاً بشنوید تمایز قائل شوید.

در مقابل گفت‌وگو و شنیدن حرف‌های دوستان نویسنده و افرادی که دنیای مشترک و ذهنیات نزدیکی به شما دارند بسیار مثمر ثمر است. می‌توانید در رابطه با پروژه‌های در حال انجامتان صحبت کنید، از هم دیگر در رابطه با آثارتان نظرخواهی کنید یا همکاری جدیدی ترتیب دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *