اهمیت دفترچه یادداشت برداری برای نویسنده

یادداشت نویسی یکی از راه‌های ثبت ایده‌ها است. با این کار کمک می‌کنیم تا ایده‌های ناب به دست فراموشی سپرده نشوند؛ ایده‌هایی که می‌تواند موضوع جالبی برای طرح یک داستان، شعر، یادداشت و یا حتی نوشتن یک دیالوگ باشد.

گاهی حتی با دیدن کارهای اطرافیان به ایده‌های ارزشمندی برای برنامه ریزی دست پیدا می‌کنیم. ایده‌هایی که در لحظه جذبمان می‌کند و احساس می‌کنیم می‌تواند راه گشا و موثر باشند.

انسان‌ها روزانه در مواجه با اطرافیان، رسانه‌ها و اتفاقات مختلف اطلاعات زیادی دریافت می‌کنند. با توجه به خصلت انسانی و کارکرد ذهن نمی‌توان انتظار داشت تا تمامی این اطلاعات هر زمان که نیاز داشته باشیم بی کم و کاست مجدداً قابل بازیابی باشد. به همین خاطر یادداشت برداری باعث می‌شود تا به کمک مرور ایده‌ها، آن اطلاعات را راحت‌تر بازیابی کنیم.

گاهی در وهله اول یک ایده چنان جذاب و بدیع است که دوست داریم فوراً دست به کار شویم و آن را اجرایی کنیم اما با یادداشت برداری می‌توانیم به ایده زمان بدهیم تا ثابت کند که آیا ارزش آن شور و توجه اولیه را داشته است یا نه. می‌توانیم ایده را ثبت کنیم و بعد با نگاهی تیزبینانه زوایای مختلف آن را بررسی کنیم، کمی بیشتر تحقیق کنیم و سپس در پی عمل بربیاییم.

ابزارهای مختلفی برای یادداشت برداری وجود دارد. هرکس بنا به سلیقه و نیاز خود نوع خاصی را برمی گزیند اما پیشنهاد من به شما دفترچه است. شاید این پیشنهاد به دلیل سهولت دسترسی به برنامه یادداشت در تلفن همراه‌های هوشمند کمی عجیب برسد اما من برای این انتخاب دلایل خاصی دارم:

یک دفترچه یادداشت برداری می تواند تعهد شما را به جمع‌آوری ایده‌ها به نسبت یادداشت گوشی افزایش دهد. تلفن همراه همیشه در دسترس است اما کسی که دفترچه یادداشت با خود دارد می‌داند تنها استفاده‌ای که می تواند از آن بکند فقط برای یادداشت برداری است.

تلفن همراه به راحتی می تواند شما را از هدفتان دور کند. گوشی را به قصد یادداشت برداری از جیبتان در می‌آورید اما ناگهان با پیامک تازه‌ای روبرو می‌شوید، یادتان می‌آید باید با کسی تماس بگیرید، مدت زیادی است صفحات اجتماعی‌تان را چک نکرده‌اید و شاید دلتان بخواهد در منظره‌ی زیبای پشت سرتان عکسی به یادگار بگیرید. آن قدر مشغول کار با تلفن همراهتان می‌شوید که زمان از دستتان در می رود و تازه با تصویری محو و با پرسشی تکراری به خودتان می آیید؛ «گوشیم رو درآوردم که چیکار کنم؟»

شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد اما خوب است بدانید استفاده از دفترچه‌های یادداشت برداری ایده‌ای است که بسیاری از نویسندگان بزرگ مثل جیم ران و نیچه نیز از آن بهره می‌برند.

شما می‌توانید دفترچه‌ای کوچک را برای ثبت ایده‌هایتان اختصاص دهید. هر چند پیشنهاد می‌کنم تا برای مضوعات مختلف دفترچه‌های جداگانه‌ای تهیه کنید. در این صورت وقتی به سراغ هر دفترچه می‌روید مجبور نیستید تمام صفحات آن را ورق بزنید تا از بین مطالب مختلف و غیر مرتبط مطلب خاصی را پیدا کنید بلکه بتوانید تمام یادداشت های مرتبط به یک موضوع خاص را با صرف زمان کمی بازبینی کنید.

هر دفترچه می تواند شامل موضوعات زیر باشد: دیالوگ های تاثیر گذار، ایده‌های داستانی تازه، ایده‌های توسعه فردی، جملات قصار و یا هر موضوعی که احساس می کنید ارزش ثبت کردن را داشته باشد.

گاهی در خارج از منزل و یا حین مکالمه با دیگران ایده نابی به ذهنتان خطور می کند که فکر می کنید ارزش ثبت کردن را دارد. مثلاً با شنیدن جر و بحث افراد حاضر در یک اداره تصمیم می گیرید تا بخشی از این مکالمه را در داستان جدیدتان بنویسید. لزومی ندارد کلمه به کلمه ی این مکالمه را یادداشت کنید. بلکه می توانید با یادداشت کردن کلماتی که حکم کد را برایتان دارند از فراموشی ایده جلوگیری کنید.

گاهی کتابی می خوانید که حجم قطوری دارد. برای جا افتادن مطلب مثال‌ها و توصیفات فراوانی دارد اما نیاز ندارید که هر بار برای درک مطلب تمامی صفحات کتاب را بخوانید. می‌توانید گوشه نویسی کنید یا مطالب مهم را هایلایت کنید اما اگر نیاز باشد مدتی این مطالب را همراه خود داشته باشید چی؟

آیا می توانید این کتاب را با خود حمل کنید و هر بار از بین صفحات آن دنبال مطلب مورد نظرتان بگردید؟ بهتر نیست اطلاعات را به طور منظم و خلاصه در دفترچه ای یادداشت کنید تا علاوه بر رونویسی که نوعی تمرین برای جا انداختن مطلب در ذهن است، راحتر تر و سریع تر به مطلب مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید؟

با توجه با نیاز هر شخص می توان دفترچه یادداشت های مختلفی تهیه کرد. البته تهیه و نام گذاری هر دفترچه ساده ترین قسمت ماجرا است. مهم این است که بتوانید به این تصمیم پایبند باشید. از اینکه دیگران در خیابان شما را در حال یادداشت در دفترچه ای کوچک ببینند خجالت زده نباشید. شما باید بیش از هرچیز دیگری به فکر توسعه خود و پیشبرد اهدافتان باشید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *